Często podczas warsztatów pytacie nas, jaki monitor jest dobry do retuszu zdjęć. W tym tekście postaramy się Wam odpowiedzieć na to pytanie.

Na początku ważna kwestia. Jeżeli jesteś zawodowcem, czyli: utrzymujesz się z fotografii i/lub postprodukcji zdjęć musisz używać monitora graficznego, szerokogamutowego. Monitor szerokogamutowy, czyli taki, który wyświetla możliwie największą ilość kolorów. Tak, taki monitor nie kosztuje kilkuset złotych. Nie kosztuje też tysiąca złotych. Dobry monitor, który wyświetla 99% przestrzeni Adobe RGB kosztuje około 4000 zł. Możecie sprawdzić NEC MultiSync PA242, który kosztuje 3900 zł. Nie kupujemy tłumaczeń, że to drogo. Nie kupujemy tłumaczeń, że większość Twoich klientów nie zobaczy różnicy między materiałem retuszowanym na „zwykłym” monitorze, a tym profesjonalnym. Ważne, że Ty zobaczysz różnicę. A przynajmniej powinieneś. Jeśli chcesz się rozwijać, sprzęt ma znaczenie.

Inna sprawa, jeżeli jesteś hobbystą, który fotografią i retuszem zajmuje się półprofesjonalnie, albo dopiero stawiasz pierwsze kroki w zawodzie. Rozumiemy, że w tym przypadku 4000 zł może być zbyt dużą kwotą. Niemniej jednak, są budżetowe rozwiązania, które pozwolą na dobre odwzorowanie kolorów i lepszą pracę z obrazem niż monitory z „marketu nie dla idiotów”.

NEC przygotował dwa monitory, kierowane do półprofesjonalnych fotografów. Mowa o E221N (22″) i E241N (24”). Warto przyjrzeć się im bliżej. Monitory wyświetlają 16,77 mln kolorów, mają również 10 bitową tabelę LUT, są również fabrycznie skalibrowane. Monitory wyświetlają 107% przestrzeni sRGB oraz około 80% Adobe RGB. Można je również profilować kolorystycznie. Test monitorów znajdziecie: http://www.foto-kurier.pl/archiwum_artykulow/testy/1-pokaz-569-budzetowy-nec-czyli-biurowcem-w-fotografa-test-z-foto-kuriera-1-2-2017.html.

Mniejszy z monitorów kosztuje około 1150 zł, większy 1450 zł. Są to sugerowane ceny przez producenta.

Dobrze, a co z innymi producentami monitorów, spytacie. Od kilku miesięcy współpracujemy z NEC Display Solutions, dlatego piszemy o tej marce.

Wcześniej pracowaliśmy również na monitorze EIZO, z czystym sumieniem możemy polecić również tę markę.

Niektórzy wolą NEC, niektórzy EIZO. Nie mamy ambicji rozstrzygać tego sporu, czy też pisać o wyższości jednej marki nad drugą. Obie są dobre i produkują sprzęt wysokiej jakości.

Na rynek mocno marketingowo wchodzi firma BenQ. Nie znamy ich monitorów, nie mieliśmy okazji ich testować, dlatego też jeżeli szukacie monitora, wybierzecie NEC lub ewentualnie EIZO.

W tekście pojawiło się kilka razy określenie sRGB i Adobe RGB.

Na obrazku poniżej możecie zobaczyć całą przestrzeń barw, jaką widzi ludzkie oko, oraz zaznaczone poszczególne przestrzenie:

CMYK – czyli przestrzeń stosowana w druku (gazety, magazyny)

sRGB – przestrzeń zaproponowana  w1996 roku przez firmy Hewlett-Packard i Microsoft

Adobe RGB – przestrzeń określona w 1998 roku przez firmę ADOBE.

kolory

Jak widzicie, CMYK obejmuje swoim zasięgiem najmniejszą przestrzeń barw. Największą przestrzeń barw odwzorowuje Adobe RGB, choć i tak jest to około 50% tego, co może zobaczyć nasze oko. Dlatego tak ważne jest, by monitor na którym pracujemy odwzorowywał możliwie największą przestrzeń barw.

W tekście pojawia się również tablica LUT. LUT czyli Look-up-table. W skrócie: jest to układ, który przelicza dane wejściowe z komputera i mapuje je na dane wyjściowe. To od tablicy LUT zależy, jak monitor poradzi sobie z wyświetleniem przejść tonalnych i gradientów. Zwykłe monitory mają zwykle monitowane tablice 8 LUTowe, profesjonalne 10 i 12.

Wiemy, że wybór monitora do pracy ze zdjęciami to temat rzeka i pewnie praca doktorska by go nie wyczerpała. Jeżeli macie pytania, piszcie na kontakt@szkolaretuszu.pl, postaramy się na nie odpowiedzieć lub przekierujemy Was do ekspertów.

Sprawdźcie też nasze warsztaty z zarządzania kolorem i przygotowania do druku, gdzie dowiecie się, jak pracować z kolorem i przygotować wyretuszowane zdjęcie do druku. Będzie również o monitorach i drukarkach.

Najbliższe warsztaty

marketing internetowy
  • Grudzień 1, 2018
  • 10:00 to 18:00
  • Warszawa
warsztaty PRO retuszu
  • Grudzień 9, 2018
  • 10:00 to 18:00
  • Warszawa