podstawowe narzędzia i techniki retuszu zdjęć

Częsty dylemat osób, które zaczynają przygodę z retuszem zdjęć w Photoshopie: jak i jakich technik i narzędzi używać, by zdjęciu zrobić dobrze, a nie zepsuć? Poniżej przegląd technik i narzędzi oraz ich zastosowanie, które musisz poznać.

Podstawa to oczywiście znajomość interfejsu Photoshopa i w miarę swobodne poruszanie się w programie. Musisz również znać zasady pracy na maskach oraz warstwach. Bez tego ciężko będzie Ci stawiać kolejne kroki.

Przejdźmy do technik, których opanowanie jest niezbędne, by retuszować zdjęcia.

Zacznijmy od stempla. Narzędzie, bez którego trudno sobie wyobrazić retusz np. skóry. Stempel kopiuje „zdrowy” fragment zdjęcia i wkleja w miejsce, w którym znajduje się usuwana niedoskonałość. Można go stosować na różnych poziomach krycia, a jego rozmiar powinien być dostosowany do wielkości defektu, który naprawiamy. Ważna wskazówka: najlepiej jeśli niedoskonałość usuniemy jednym pociągnięciem pędzla, tzn. do momentu zwolnienia przycisku myszy lub oderwania rysika od tabletu.

Kolejne narzędzie, które w pracy retuszera trzeba opanować do perfekcji. Pędzel korygujący. Służy ono do punktowego usuwania niedoskonałości, które wyraźnie wpływają na regularność tekstury naprawianego obszaru. Pędzlem korygującym pozbywamy się wszelkiego rodzaju wyprysków, blizn, zmarszczek, pojedynczych włosów, wystających nitek, drobnych przebarwień, plam na matrycy, etc. W przypadku pędzla korygującego, próbkujemy zdrowy obszar, który sąsiaduje z usuwaną niedoskonałością. Pozwoli nam to zachować zgodność pikseli na poziomie struktury, światła i cieni z miejscem, w którym znajduje się usuwana niedoskonałość. Pędzel korygujący wpasowuje kopiowaną próbkę w poprawiany obszar.

Przechodzimy do łatki. Łatka działa podobnie do pędzla korygującego. Różnica? Pędzlem korygującym usuwaliśmy zmiany punktowo, łatka natomiast sprawnie poradzi sobie z większymi obszarami. Pamiętamy, że przy stosowaniu łatki obszar naprawiany musi być spójny z obszarem źródłowym.

Trudno pracować w Photoshopie nad zdjęciem, bez umiejętności używania zwykłego pędzla. Pędzel może nam służyć m.in.  do rysowania rzęs, brwi, pojedynczych włosów czy nakładania piegów na skórę.

Przyda nam się również w codziennej pracy piórko, którym będziemy szparować, czyli precyzyjnie zaznaczać interesujące nas obszary. Z doświadczenia wiemy, że na początku piórko może sprawiać problemy, dlatego uzbrajamy się w cierpliwość i ćwiczymy szparowanie.

Są zdjęcia, w których do wydzielenia interesującego nas fragmentu wystarczy narzędzie szybkie zaznaczanie. Tym narzędziem wydzielimy obszary, które mocno różnią się kolorem lub jasnością.

Do malowania światłem na zdjęciu niezbędne są krzywa przyciemniająca i krzywa rozjaśniająca. Jak wskazują ich nazwy krzywa rozjaśniająca rozjaśnia zdjęcie, krzywa przyciemniająca, przyciemnia. Domyślnie użycie którejś z opisywanych krzywych działa na całe zdjęcie. Do malowania światłem należy stosować je lokalnie, akcentując ciemne elementy zdjęcia krzywą przyciemniającą i jasne obszary krzywą rozjaśniającą. Takie krzywe uplastyczniają zdjęcie, nadają mu głębię i kontrolują jego kontrastowość.

Do pracy z kolorem na zdjęciu przyda nam się kolor selektywny, który pozwala nam manipulować wybranymi barwami na zdjęciu. Chcemy, by czerwony był bardziej cynobrowy? Kolor selektywny nam w tym pomoże.

Manipulować barwą i nasyceniem możemy także warstwą korekcyjną barwa/nasycenie. Barwa/nasycenie umożliwi nam zmianę barwy, nasycenia lub jasności wybranego obszaru.

Pozostając przy temacie pracy z kolorem w Photoshopie, musimy pamiętać o balansie kolorów.  Narzędzie to dodaje lub odejmuje poszczególne barwy, w światłach, średnich tonach i cieniach.

I na koniec dodge&burn. Ta technika sprawdzi się przy redukowaniu różnic w jasnościach, takich jak np. cienie pod oczami.  Możemy również zastosować ją do łagodzenia przejść tonalnych, gdy przejście ze światła do cienia jest zbyt ostre.

Opanuj opisane wyżej narzędzia i techniki, twoim zdjęciom wyjdzie to na dobre. Oczywiście sama znajomość to nie wszystko. Trzeba jeszcze je odpowiednio stosować. Sprawdź program warsztatów z retuszu dla początkujących, może warto wziąć w nich udział?

masz pytania?

Zadzwoń do nas lub napisz maila. Chętnie Ci pomożemy.

najbliższe warsztaty
retusz reklamowy produktu
  • Styczeń 13, 2018
  • 10:00 to 18:00
  • Kraków oraz online
Retusz High-end beauty/fashion/portret
  • Styczeń 20, 2018
  • 10:00 to 17:00
  • Kraków
marketing internetowy w branży fotograficznej
  • Styczeń 21, 2018
  • 10:00 to 17:00
  • Kraków oraz online

warsztaty retuszu dla początkujących